عکاسی تئاتر یک هنر بینا رشته‌ای است

عکاسی تئاتر یک هنر بینا رشته‌ای است

عکاسی تئاتر یک هنر بینا رشته‌ای است کانون عکس اصفهان

مجید حجتی: عکاسی تئاتر یک هنر بینا رشته‌ای است

گروه تحریریه سایت کانون عکس انجمن سینمای جوانان اصفهان:مجید حجتی سال‌هاست که عکاسی می‌کند و در چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی نیز شرکت کرده است.و جوایز متعدد داخلی و خارجی را هم بر فعالیت های او باید افزود.چندی پیش نمایشگاهی از آثار عکاسی تئاترش در کتابخانه مرکزی اصفهان به نمایش گذاشته شد.این عکاس وجود سالن‌های غیر استاندار و عدم وجود داشتن سیستم نورپردازی در اصفهان؛ عکاسی از تئاتر را سخت می‌داند.مجید حجتی عکاسی تئاتر را یک هنر بینا رشته‌ای می‌داند که با دیگر مدیاهای هنر در ارتباط است.با توجه به تخصصی بودن عکاسی تئاتر و نمایشگاه آثار عکس تئاترش گفت‌وگویی با او داشتیم که در ادامه باهم می‌خوانیم؛

****این آثار در طی چند سال عکاسی شده‌اند؟

در طول سه سال از سال ۹۴ تا ۹۶

****و چرا عکاسی تئاتر را انتخاب کردید؟آیا بر اساس سفارش موسسه‌ای بود و یا برای علاقه عکاسی می‌کردید؟

به خاطر علاقه‌ی شخصی به تئاتر بود. چون سال‌ها پیش تئاتر کار می‌کردم.این نمایشگاه دومین نمایشگاه عکس تئاترم بود. که در نمایشگاه اول عکس‌های تئاتر سال‌های ۹۱ تا ۹۳ به نمایش درآمده بود.این نمایشگاه به همت مدیریت تالار هنر برگزار شد.
****از سختی‌های عکاسی تئاتر بگویید؟
از قدمت عکاسی تئاتر در ایران خیلی نمی‌گذرد و تقریباً به سال‌های پیش از انقلاب و نمایش‌های جشن هنر شیراز بازمی‌گردد که کامران عدل در آن سال‌ها عکاسی می‌کرده است.
در عکاسی تئاتر در اصفهان با توجه به وجود سالن‌های غیر استاندار و عدم وجود داشتن سیستم نورپردازی درست و اصولی و همچنین اجرای دکورهای سنگین و خاص، بالطبع آن چیدمان و میزانسن بازیگران که نقش مؤثری در زیبایی یک عکس تئاتر دارد را کمتر شاهد هستیم. به‌جز مواردی انگشت‌شمار در طول سال.
****تفاوت عکاسی تئاتر با دیگر سبک‌های عکاسی چگونه است؟

عکاسی تئاتر یک هنر بینا رشته‌ای است که ارتباط مؤثری بین هنر عکاسی تئاتر، سینما، حرکات موزون و حتی شعر و موسیقی و داستان وجود دارد. در دنیا عکاسی تئاتر به‌عنوان یک سبک و یا ژانر شناخته‌شده نیست بلکه زیرمجموعه‌ای از عکاسی استیج محسوب می‌شود ولی در ایران با ورود دوربین‌های دیجیتال رونق زیادی گرفته است.

***چه تجهیزات خاصی برای عکاسی تئاتر لازم است؟و چگونه باید درصحنه تئاتر حاضر بود؟

در عکاسی تئاتر با توجه به تاریک بودن فضا و نور کم، بهتر است از لنزهایی با دیافراگم باز و باقابلیت ایزوی بالا و کمترین اثر نویز در عکس استفاده کرد. دوربینی که حتی‌المقدور کمترین صدای شاتر را جهت عدم جلب‌توجه مخاطب داشته باشد و از کیفیت عکس خوبی برخوردار باشد.

***برای عکاسی از آثار نمایشی از بازیگران و کارگردان و عوامل صحنه هم شناخت دارید؟با آن‌ها هم گفت‌وگویی انجام می‌دهید؟

در این سال‌ها با توجه به اینکه تقریباً از تمامی تئاترها عکاسی کرده‌ام بیشتر کارگردان‌ها را می‌شناسم ولی چیزی که اذیتم می‌کند ورود دوربین های دیجیتال و فراوانی عکاسان اینستاگرامی و شبکه‌های مجازی است که باعث تولید عکس‌های غیرحرفه‌ای زیادی می‌شود. بی توجهی کارگردانان به حرفه‌ی عکاسی تئاتر هم مزید بر علت شده است بخصوص در پرداخت
حق الزحمه ی واقعی عکاس تئاتر که به‌صورت رایگان و یا مبلغ بسیار ضعیف پرداخت می گردد. این‌گونه عکاسان نیز جهت دیده شدن عکس‌هایشان و اسم خود بر زیر عکس‌ها به هر خفتی تن در می‌دهند و باعث نابودی این رشته از تئاتر می‌شوند به صورتی که در هیچ‌یک از جشنواره‌های تئاتر نیز عکاسی تئاتر به‌صورت مستقل قرار نمی‌گیرد و جایزه‌ای نیز برایش تعلق پیدا نمی‌کند و این درد بزرگی است.من تمامی این تئاترها را برای دلم عکاسی کردم و هیچ‌کدام را به‌عنوان عکاس تئاتر در پروژه حضور نداشتم.

****برای اینکه یک عکاس حرفه‌ای تئاتر بشویم تا چه اندازه باید مطالعات تاریخی داشته باشیم؟

پایان‌نامه‌ی دانشگاه من عکاسی تئاتر بود و می‌توانم به‌جرئت بگویم که جز چند مقاله‌ی داخلی کتاب و یا مرجع خاصی در این زمینه وجود ندارد ولی متأسفانه عکاسان جوان نیز در همین حد قبل از عکاسی کردن مطالعه نمی‌کنند و به طرز ناشیانه‌ای وارد عمل می‌شوند.

****تقریباً در همه سبک‌های عکاسی کارکرده‌اید، از دیگر سبک‌های موردعلاقه‌ات در عکاسی بگو؟

سال‌ها به‌طور تخصصی عکاسی خبری می‌کردم و در کنارش در ژانرهای دیگر نیز فعالت داشتم ولی در دو سال اخیر خیلی کمتر به سمت عکاسی خبری رفته‌ام و بیشتر فاین آرت کار می کنم.

****استقبال از نمایشگاهت چگونه بوده است؟و مخاطبینت تنها از بچه‌های نمایش و تئاتر بوده‌اند و یا نه طیف گسترده‌ای را شامل می‌شدند؟

از طرف خانواده‌ی تئاتر بیشتر افرادی که عکس‌هایشان در نمایشگاه بود آمدند و تجدید خاطره‌ای بعد از مدت‌ها برایشان به وجود آمد و ذوق کارهای خودشان را می‌کردند و به هم نشان می‌دادند.و دراین‌بین مردم عادی هم آمدند و برایشان دیدن عکس‌ها و نمایش‌هایی که ندیده بودند بسیار جالب و جذاب بود.

[vc_gallery type=”image_grid” images=”352945,352946,352947,352948,352949″ img_size=”200×200″ column_number=”3″ grayscale=”no” hover_icon=”none” images_space=”gallery_without_space”]