بازید و عکاسی از آثار تاریخی خمینی شهر

بازید و عکاسی از آثار تاریخی خمینی شهر

بازید و عکاسی از آثار تاریخی خمینی شهر 2000 1333 کانون عکس اصفهان

“عکاسان به بازدید از بناهای تاریخی خمینی شهر رفتند”
گروه تحریریه کانون عکس انجمن سینمای جوانان اصفهان/گلنوش تقی زاده

کانون عکس انجمن سینمای جوانان اصفهان روز پنجشنبه ۶ تیرماه ۱۳۹۸ کارگاه عکاسی شهری را در خمینی شهر و با موضوع عکاسی از بناهای تاریخی این شهرستان برگزار کرد. در این کارگاه عکاسان مهمان سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری خمینی شهر بودند و سرویس رفت و برگشت و همچنین راهنمای گردشگری منطقه در اختیار آن ها قرار گرفت. ۲۰ نفر از عکاسان ساعت ۴ بعدازظهر روبه روی مجموعه فرهنگی فرشچیان گرد هم آمدند و به سمت خمینی شهر حرکت کردند. اولین بازدید برای عکاسی از برج کبوترخانه انجام شد . این برج رفیع و دو اشکوبه ای با اتاقکی مدور بر فراز آن و با مساحت حدود ۲۰۵ متر مربع، یاد آور دوران قاجاریه است و در روزگار رونق و آبادی محل اسکان بیش از ۴۰۰۰ کبوتر بوده است.
پس از آن عکاسان به سمت خانه تاریخی مجیر حرکت کردند. این خانه مربوط به اواخر دوره قاجار( اوایل دوره پهلوی) و متعلق به حاج ابوالحسن مجیری یکی از تجار معروف توتون و تنباکو در زمان سلطنت ناصرالدین شاه است. اتاق‌ها و فضای اطراف حیاط این خانه دارای تزئینات فراوان گچبری و کاشی کاری است. زیر زمین بزرگی در زیر فضای سفره‌خانه وجود دارد که از طریق نورگیرهای مشبک، از حیاط خانه نور می‌گیرد. این خانه تاریخی زیبا با همه ویرانی‌اش هنوز هم آخرین بازمانده این خاندان مجیری ها را در پناه خود دارد. خانه ای که به همت شهرداری در دست بازسازی است و در آینده ای نزدیک زیبایی و استحکام خود را بازخواهد یافت‌.
بازدید بعدی عکاسان از خانه سرتیپ سدهی بود. این خانه نیز با یک قرن قدمت از همین دست بنا هاست که بازگو کننده فرهنگ زیست نیاکان ما و جایگاه و حرمت خانواده در میان ایرانیان است. این خانه‌ها به شکلی طراحی شده اند که علاوه بر صاحبخانه، میهمانان نیز در آن احساس راحتی کنند. تأمین روشنایی ، گرمای زمستان و خنکی تابستان بیشتر از طریق عوامل طبیعی همچون نور خورشید و جریان هوا بوده است.
در آخر عکاسان به سمت بام سبز خمینی شهر رفتند. این منطقه به خاطر چند عارضه طبیعی یعنی تپه های موجود درمحل ، مشرف بر باغ های خمینی شهر و شهرهای اطراف هم چون اصفهان ، نجف آباد و فلاورجان است .این شرایط طبیعی سبب شده که چشم انداز زیبایی دراین محل به ویژه درفصل بهار و تابستان ایجاد شود و گردشگر منظره ای زیبا از درختان سبز و هوایی مطلوب را در ارتفاعی بلند تجربه کند. عمارت قدیمی این منطقه نیز به مهمانسرا تبدیل و در فضای موجود برتپه ها تالار و مجموعه فرهنگی واقع شده است. این منطقه در مرکز شهر خمینی شهر در مساحتی حدود ۲۰۰ هزار مترمربع شامل عمارت و باغ کازرونی و اراضی اطراف زمینهای بام سبز واقع شده است و با صدور مجوز منطقه نمونه گردشگری از سوی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در سال جاری به منطقه گردشگری تبدیل شد. احیا این منطقه از سه سال پیش تاکنون آغاز شده است و عملیات زیبا سازی در این منطقه همچنان ادامه دارد. این کارگاه ساعت ۸ شب به اتمام رسید.