بر ساخت نافرجام

بر ساخت نافرجام

بر ساخت نافرجام کانون عکس اصفهان

بر ساخت نافرجام

گروه تحریریه کانون عکس انجمن سینمای جوانان اصفهان:

«برساخت نافرجام» نام نمایشگاه و مجموعه‌ای متفاوت از رویدادهایی است که از تاریخ ۸ اردیبهشت تا ۱ خرداد ۱۳۹۶ در مرکز آفرینش‌های معاصر اصفهان اجرا می‌شود. این نمایشگاه و اجرا با آثاری از؛ نازگل انصاری نیا، منیره عسکری، جیمز بکت، حسین حسینی، زهرا قراخانی، شیرین محمد، شیرین صباحی، لارا پولد، یونا هنسن است.

از نمایی کلی، معماری مستقیماً از جغرافیا، اجتماع، فرهنگ و اقتصاد پیرامونش اثر می‌گیرد. هنر تجسمی نیز از بسیاری جهات، منابع الهامی مشابه دارد، با این تفاوت که عموماً نقش فردی هنرمند دارای جنبه‌ای محوری است، درحالی‌که در معماری بستر جغرافیایی-اجتماعی، فردیت معمار را بر ساختاری فرهنگی-تاریخی معنا می‌بخشد. در طول زمان، هنرهای تجسمی و معماری همواره یکدیگر را تحت تأثیر قرار داده و از هم اثر گرفته‌اند، به‌طوری‌که در برخی مواقع فقط زمینه (Context) بوده که ماهیت این‌دو را تمیز می‌داده است. همین ویژگی باعث شده تا در برخی موقعیت‌ها که جغرافیا بر هردوی این رسانه‌ها تأثیرگذار بوده، گفتمان‌های سطحی و عمقی متنوعی بین این‌دو قابل‌تصور باشد.

هدفِ پروژه‌ی حاضر که در دو بُعد محلی (Local) و گفتمانی (Dialogical) تعریف‌شده، گذر از مرزهای ظاهری معماری و هنر، و ورود به ساخته‌های بنیادینی است که این دو رسانه را در طول زمان شکل داده‌اند. این پروژه ازاین‌جهت محلی است که با نیم‌نگاهی به بستر معماریِ تاریخی شهر اصفهان و در فضایی در این شهر تعریف می‌شود. هم‌چنین وجه گفتمانی آن در اثر مشارکت هنرمندان و معماران بین‌المللی و ساخت آثار هنری معاصر سایت‌سپسیفیک و پروجکت‌سپسیفیک شکل می‌گیرد. ازاین‌جهت، پروژه نگاهی نیز به نقش بستر به‌عنوان رکنی اساسی برای توسعه می‌اندازد. مجموعه‌ی آثاری که طی این پروژه ارائه می‌شوند، تلاش می‌کنند تا تصویرهایی متنوع از ابعاد مختلف نافرجام ماندن معماری نمایش دهند. درجایی معماری نمی‌تواند ظرفیت‌های بینامتنی زمانی‌اش را بالفعل کند، و درجایی قادر نیست ضرورت‌های مکان، اجتماع و جغرافیایش را پوشش دهد. گاهی نمی‌تواند از یک ” اثر” به یک “مجال فردی” یا تحققی از ” سپهر عمومی” تبدیل شود، و گاهی نیز از اساسی‌ترین کارکردهایش، یعنی نقش فضایی خود، بازمی‌ماند. اصلی‌ترین بخش این پروژه، یک نمایشگاه کیوریت شده و تعدادی همکاری میان چند هنرمند تجسمی و معمار است. این نمایشگاه به‌جز ویژگی‌های درون‌متنی/بینامانی، تحت تأثیر دیدگاه‌های تثبیت‌شده‌ی مخاطب و دخالت هر هنرمند در متن، زمینه‌سازی می‌شود. بسترهای بینامانی در کنار اشارات تاریخی-فرهنگی به شهریت و معماری، در اثر ساختارها و زمینه‌های هنرهای تجسمی، و ترجمه‌ی آن‌ها درزمینه‌ی این پروژه معنا می‌یابند.

کیوریتور: سمیرا هاشمی

مدیران پروژه: سمیرا هاشمی و امین فخاری

دستیار کیوریتوری: اشکان زهرایی

روابط عمومی و هماهنگی: فرزانه صنمی

با حمایت:

موندریان فاند، هلند

بنیاد هنر دانمارک

وزارت فرهنگ وهنر جمهوری استونی

موزه هنر معاصر استونی

با تشکر از بنیاد پژمان

برنامه‌های این برنامه به ترتیب از؛

۸ اردیبهشت تا ۱ خرداد

۱۶: ۰۰ تا ۲۰: ۰۰

نمایش آثار نازگل انصاری نیا، منیره عسکری، جیمز بکت، حسین حسینی، زهرا قراخانی، شیرین محمد و شیرین صباحی در سی سی ویترین

۸ تا ۱۰ اردیبهشت

۱۶: ۰۰ تا ۲۰: ۰۰

“مهمان” چیدمان اجرایی تعاملی از لارا پولد و یونا هنسن در سی سی آرت لب

۱۵ اردیبهشت، ۱۸: ۰۰

“فرآیند احیاء پشت میدان نقش جهان”

ارائه‌ای از مونا آقابابایی، محمد عرب، منیره عسکری، فربد کاظمی، محمد سلیمانی و مریم محمدی در سی سی آرت لب

۱۶ اردیبهشت، ۱۸: ۰۰

نمایش فیلم “در عمق میدان” مستند ۵۷ دقیقه، فیلمی از بهروز ملبوسباف اصفهانی در سی سی آرت لب

۱۸ اردیبهشت، ۱۸: ۰۰

“شهر مردم” سخنرانی روزبه فرزان درباره‌ی اکتیویسم شهری در سی سی آرت لب

مرکز آفرینش‌های معاصر اصفهان واقع در اصفهان، خیابان فردوسی، کوی مادی چرخاب، پلاک ۱/۷…. است. (این مرکز

سه‌شنبه‌ها تعطیل است.)