مایکل وولف

فروغ اشکانیان | تحریریه کانون عکس اصفهان

مایکل وولف

مایکل وولف 719 720 کانون عکس اصفهان

هنرمند آلمانی: مایکل ولف  (۳۰ جولای ۱۹۵۴- ۲۹ آپریل ۲۰۱۹)

آغار فعالیت مایکل وولف در سال ۱۹۹۴ به عنوان عکاس خبری بود. ولف هشت سال در هنک کنگ برای مجله آلمانی  Sternکار کرد. عکس های او به مثابه اسنادی واقع گرایانه از معماری و فرهنگ بومی کلانشهرهاست. از آن جایی که در این شهرها، فردی خارجی بود، جزییات جذابی را عکاسی می‌کرد که برای مردم محلی جالب نبود. بنابراین عمده آثار او بر زندگی روزمره در کلان‌شهرها متمرکز بود.

برای بررسی آثار ولف، به مجموعه عکس های آن اشاره شده است.
اولین مجموعه ها “شهر روشن” و “معماری متراکم” هستند که بر ساختمان های بزرگ با ساختارهای تکراری و یک شکل در شهرهای آسیا تمرکز دارند.  دیگر مجموعه خوب او “فشردگی توکیو” نام دارد که کنسرو شدن مردم توکیو را در متروهای این شهر به نمایش میگذارد.

کار مایکل ولف به دلیل رویکرد واقع گرایانه ای که نسبت به جوامع دارد بسیار مهم است.

تصاویر زیر از مجموعه عکس “فشردگی توکیو” انتخاب شده است. “فشردگی توکیو” مایکل وولف بر به‌هم‌ریختگی دیوانه‌وار سیستم زیرزمینی توکیو تمرکز دارد. او محلی را برای شات زدن انتخاب کرده که دوربینش بی‌وقفه دقیقه به دقیقه عکس‌های جدیدی به او تحویل میدهد.

هر روز هزاران هزار نفر به مدت دو یا چند ساعت وارد این جهنم زیرزمینی شده، بین شیشه و فولاد و سایر افرادی که بین محل کار و خانه‌های خود زیر شهر در رفت و آمدند، گیر می‌افتند. در تصاویر مایکل وولف به چهره‌های بی‌شماری انسان می‌نگریم که هر کدام به روش خود سعی در تاب آوردن این جنون آشکار را دارند.