کاندیدا هوفر

دریاناز زندی . تحریریه کانون عکس اصفهان

کاندیدا هوفر

کاندیدا هوفر 1200 1600 کانون عکس اصفهان

کاندیدا هوفر عکاس آلمانی متولد چهارم فوریه سال ۱۹۴۴ میلادی است که به واسطه آثارش در مقیاس‌های بزرگ از معماری داخلی فضاها شناخته شده است. او پس از اتمام تحصیل در Cologne Werkschule، وارد مدرسه هنر دوسلدروف شد و زیر نظر برند و هیلا بخر آموزش دید. او تحت تاثیر هنر آن‌ها در عکاسی مستند با نگاهی واقع بینانه قرار گرفت. هنر هوفر در سال ۱۹۸۰ به صورت بین المللی شناخته شد و نمایشگاه‌های شخصی بسیاری در سراسر اروپا و آمریکا برگزار کرد .
اولین کار هوفر به عنوان عکاس در روزنامه به عنوان عکاس پرتره بود اما پس از توجه او به موضوعاتی چون معماری داخلی، اتاق‌ها و باغ‌های وحش توجه همگانی را به خود جلب کرد.
او به عنوان یک عکاس معماری بر خالی بودن فضا از هرگونه عنصر انسانی و نمایش تزئینات و تجملات موجود در بنا به طور منحصر تکیه داشت و به اعتقادش برای معماری باید مستقل از هر چیز سخن گفت و آن را به شکل خالی به نمایش گذاشت.
عکس‌هایی که هوفر از فضای داخلی به ویژه تئاترها، کلیساها، صومعه‌ها، موزه‌ها، و فضاهای دیگر ثبت کرده، شامل جزئیات معماری است و پیچیدگی‌های موجود را در سطح گسترده، تامل‌برانگیز و دقیق نشان داده به گونه‌ای که روح فضا را در بر بگیرد. تنظیمات او نیز در عکاسی چون رنگ، نور و غیره نیز در راستای آن است که شکوه و تجمل بناها را به شکلی زیبا و حیرت انگیز به رخ بیننده بکشد و جلوه معماری را که حاصل ساخت بشر است و همچنین تاریخ و فرهنگ موجود در ساخت اثر را نمایان کند. از او همچنین مجموعه عکس‌هایی از کتابخانه‌های بزرگ و مهم جهان وجود دارد که نشان از علاقه وی دارد.
در سال ۱۹۹۱ هوفر مجموعه عکس‌هایی به نام باغ‌های وحش را منتشر کرد که در آن توجهش را از معماری داخلی به باغ وحش‌های آلمان، اسپانیا، انگلیس، فرانسه و هلند معطوف ساخت.
در سال ۲۰۰۱ هوفر از ۱۲ مجموعه مجسمه‌ی اثر هنرمند مشهور آگوست رودن به نام شهروندان کاله ( به یاد شش شهروندی که در جریان محاصره شهر توسط انگلیسی‌ها، جان خود را فدا کردند) در محل نصب آن‌ها در موزه‌ها و باغ‌های مجسمه سازی سراسر دنیا عکاسی کرد. او در سال ۲۰۰۵ نیز پروژه‌ای در موزه لوور را آغاز کرد که شامل مستند کردن گالری‌های مختلف آن، طراحی‌ها ، معماری، هنر و عدم حضور همه تماشاگران و گردشگران در لوور بود.